Odkazy na zprávy o chystaných změnách


10. října 2023
Na podporu naší petice uspořádal výbor OSPVV v předvečer pokračujícího jednání Poslanecké sněmovny protestní průvod vědců a vědkyň nesouhlasících s novelou zákona o veřejných výzkumných institucích. Průvod s lampióny a rozsvícenými mobily vyšel po 19. hodině z Mariánského náměstí. Po pokojném průchodu centrem Prahy byl zakončen na Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka krátkým projevem předsedy OSPVV. Podrobnosti o důvodech protestu jsou uvedeny v tiskové zprávě.

8. září 2023
Deník N uveřejnil článek Změny ve výzkumných ústavech mají ulevit rozpočtu. Data ukazují, kolik se dá reálně ušetřit. Na základě dat získaných redakcí se ukazuje, že rezortní výzkum tvoří jen zlomek výdajů na výzkum a vývoj.

6. září 2023
Poslanci Julius Špičák a Karel Havlíček podali pozměňovací návrh k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů. V odůvodnění tohoto pozměňovacího návrhu je uvedeno: "Vládní návrh obsahuje zcela nesystémovou a významnou změnu, kterou se mění fungování výzkumných institucí. ... Předkládání změn s takto významným dopadem na výzkumné instituce formou přílepku je nepřípustné."

31. srpna 2023
Až poslední srpnový den byl zveřejněn návrh novely zákona o veřejných výzkumných institucích, který od začátku srpna kritizujeme. Trvalo tedy přesně měsíc ode dne, kdy unikla utajovaná verze tohoto návrhu, na kterou upozornilo Fórum Věda žije! 31. 7. 2023. Je to dokonce dva a půl měsíce od vydání článku v Mladé Frontě DNES, který oznamoval záměr Ministerstva pro vědu, výzkum a inovace novelizovat zákon o veřejných výzkumných institucích. Poslední, oficiální verze návrhu novely tohoto zákona je k dispozici na webových stránkách Poslanecké sněmovny jako součást sněmovního tisku č. 488/4 na straně 108 až 112.

31. srpna 2023
Server Novinky.cz shrnuje současný stav projednávání novely zákona o veřejných výzkumných institucích. Novelu zákona na usnadnění slučování i rušení resortních institucí schválil sněmovní výbor. V tomto článku jsou zmíněny některé výjimky, které se týkají veřejných výzkumných institucí zřizovaných AV ČR. Také se v něm konstatuje, že "vedení AV ČR se k novele v současné době nechce vyjadřovat". V závěru upozorňuje na nejzávažnější nedostatek novely, který kritizujeme, a sice že zákon neprojde legislativním procesem.

31. srpna 2023
Vláda obhajuje iniciativu ministryně Langšádlové. Na svých webových stránkách zveřejnila článek Novela zákona o veřejných výzkumných institucích přispěje ke konsolidaci veřejných financí. Má podporu Akademie věd. V něm opakuje argumenty, které již byly zpochybněny spoluorganizátory naší petice (např. čtyři zásadní otázky fóra Věda žije, na které ministryně Langšádlová doposud neodpověděla) nebo názory uznávaných odborníků na vědní politiku v České republice vyjádřenými v médiích během posledních týdnů (např. článek Daniela Münicha v Deníku N "Neznámé, ale potrebné výzkumné ústavy").

29. srpna 2023
Deník N získal poslední verzi novely Zákona o v. v. i. Podle ní by měl být zmírněn dopad navrhovaných změn na ústavy zřízené Akademií věd ČR. Akademie věd uspěla, revoluce v ústavech se jí nebude týkat. Novela míří k poslancům. Schvalování této novely je však stále netransparentní a proto nepřijatelné. Náš protest proti přílepku tedy stále trvá s nezmenšenou intenzitou. Počet signatářů naší petice je již téměř 1900.

21. srpna 2023
"Způsob projednávání tohoto zákona je opravdu dechberoucí." Tak se k připravované novele zákona o v. v. i. vyjádřil na tiskové konferenci stínové vlády hnutí ANO (2:34 až 4:58 min.) místopředseda Poslanecké sněmovny a bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

19. srpna 2023
Další prestižní medium se zabývá prapodivným poslaneckým pozměňovacím návrhem, který má být přilepen k tzv. konsolidačnímu balíčku. Týdeník Respekt uveřejnil článek Pozor, přílepek. Vláda chce změnit způsob řízení vědy. Ohrozí tím akademické svobody?“

19. srpna 2023
O naší petici informují též Parlamentní listy. V článku „A to jste říkali, že věda bude priorita “ jsou citovány pasáže z textu naší petice. Rovněž je zmíněn rozhovor botanika Romana Pavely pro televizi CNN Prima News.

19. srpna 2023
V komerční televizi CNN Prima News vystoupil mezinárodně uznávaný botanik, Ing. Roman Pavela, Ph.D. Zmiňuje naši petici, zdůrazňuje nedostatek oficiálních informací o chystaných změnách a rovněž upozorňuje na plánované omezení financování tzv. genetických zdrojů (vzorky různých semen a dalších materiálů uskladněných v mrazácích, obsahující důležité geny pro šlechtění rostlin). Rozhovor s ním je dostupný na webu CNN Prima News: Výzkumníci se bouří: Vláda chce zotročit vědu, hrozí likvidace. Je to skličující . Během rozhovoru dostala redakce SMS od ministryně Langšádlové, ve které prohlašuje, že komunikace mezi jejím úřadem a zřizovateli veřejných výzkumných institucí je dostačující. Její tvrzení však Dr. Pavela okamžitě rozporoval.

17. srpna 2023
Studio N, což je audio kanál Deníku N, nabízí rozhovor s ekonomickým redaktorem Michalem Tomešem o současném stavu příprav novelizace Zákona o v. v. i. a o naší petici. Zlepšení fungování, nebo boj o peníze?.

17. srpna 2023
Předseda Odborového svazu pracovníků vědy a výzkumu Jan Kober a  místopředseda Fóra Věda žije! Michael Komm vysvětlovali smysl naší petice redaktorovi Českého rozhlasu. Tento rozhovor je dostupný na webu iRozhlas: Zlepšení fungování, nebo boj o peníze? Oba naši zástupci v něm přesvědčivě vyvracejí všechny argumenty ministryně Langšádlové, ve kterými obhajuje svůj postup.

15. srpna 2023
Redaktor Martin Fendrych velmi výmluvně a přitom stručně, výstižně komentuje tíživou situaci v řízení české vědy. Jeho podcast "Politici by chtěli ovládnout vědu" obsahuje též argumenty z naší petice. Je k poslechnutí na serveru mujRozhlas v pořadu Názory a argumenty.

15. srpna 2023
Přehled výhrad a požadavků, které nastolila naše petice, shrnuje článek uveřejněný na serveru Novinky.cz nazvaný Odbory a vědci přišli s peticí proti návrhu změn pravomocí výzkumných ústavů. Obsahuje též argumenty ministryně Langšádlové, kterými obhajuje svůj postup.

15. srpna 2023
Deník N pozorně sleduje vývoj událostí kolem naší petice. Poslední článek podává přehled o reakcích předních politiků (Pavel Bělobrádek, Vladimír Balaš) na reformu řízení české vědy a výzkumu, kterou ministryně Langšádlová připravuje: Nepromyšlené, neprojednané. Langšádlovou za zákon o vědeckých ústavech kritizují i koaliční poslanci.

15. srpna 2023
O naší petici referuje i deník Blesk: Přílepek k vládnímu balíčku namíchl české vědce. „Skandální a nepřijatelný,“ říkají.

14. srpna 2023
Řízení vědy po maďarsku. Toho se obává anonymní autor článkuNa cestě do Orbánova Maďarska. Jak chce Fialova vláda politicky ovládnout českou vědu, který napsal pro nezávislý server Alarm.

14. srpna 2023
„Akt zvůle, nečestné jednání.“ Langšádlová narazila na odpor stovek vědců, kritiku svého návrhu nechala bez reakce. Deník N upozorňuje nejen na překotný návrh novely zákona o veřejných výzkumných institucích, ale i na naši petici.

11. srpna 2023
Současný stav české vědy pohledem věhlasného gastroenterologa, člena parlamentního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu: Tahle země není pro výzkumníky. Tento skeptický článek v Mladé frontě DNES nastiňuje tři kroky k reformě vědy a výzkumu. Začíná kritikou agendy ministryně Langšádlové a kritikou organizace vědy České republice, pokračuje povzdechem "... celý proces by bylo nutné důkladně promyslet a přesvědčivě vykomunikovat, v čemž ovšem vládní představitelé nevynikají". Končí téměř optimisticky zdůrazněním potřeby přesvědčivé medializace nutných změn.

10. srpna 2023
Fórum Věda žije! položilo ministryni pro vědu, výzkum a inovace, Heleně Langšádlové, čtyři zásadní otázky. Odpovědi na ně by mohly osvětlit pozadí podezřele prosazovaného návrhu novely zákona o veřejných výzkumných institucích.

9. srpna 2023
Další článek v Deníku N potvrzuje záměr současné koaliční vlády zasahovat do činnosti veřejných výzkumných institucí. Výzkumné ústavy zatím rušit neplánujeme, tvrdí ministerstva. Nový zákon jim ale škrty usnadní.

31. července 2023
Ministryně pro vědu Helena "Langšádlová chystá revoluci ve výzkumných ústavech. Ty o změnách nevědí a bojí se o nezávislost". Tak nazval Deník N článek o skrytě připravované novele zákona o veřejných výzkumných institucích (zákon č. 341/2005 Sb.).

14. června 2023
Mladá Fronta DNES se v pražském vydání ze 14. června zmiňuje o přípravě novely zákona o veřejných výzkumných institucích, na které se podílí ministerstvo pro vědu a legislativní odbor vlády. Upozorňuje na to článek z titulní stránky Ministerstva brání své vědce. Před škrty. Jsou v něm citována tvrzení premiéra Fialy a ministryně Langšádlové, která vyjadřují názor, že by rezortní výzkumné ústavy měly upravit svoji činnost. Ministryně pro vědu, výzkum a inovace, Helena Langšádlová, v připravované novele sice chystá zeštíhlení rezortních výzkumných ústavů, avšak nesouhlasí s návrhem Ministerstva financí redukovat výdaje na vědu a výzkum o 10 %. „Je to porušením koaliční smlouvy. Vláda totiž v aktualizovaném programovém prohlášení počítá se zvyšováním celkových výdajů na výzkum, vývoj a inovace." prohlásila.


Zpět na předchozí stránku.